Spolupráce

___________________

 

___________________

 

 

 


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Tento článek byl zveřejněn v zářijovém čísle časopisu Zlobice.

 

Miminka na bříšku - ano či ne?

Poloha na bříšku s podepřením o předloktí není jednoduchá ani pro kojence ani pro dospělé, víme ale, že je to poloha zdravá.
Před nemnoha lety jsme tuto polohu u nejmenších rázně omezili po dobu spánku. Zjistilo se totiž, že jednou z příčin Syndromu náhlého úmrtí kojenců je právě poloha na břiše při spánku. A jak už to bývá, řada rodičů tuto polohu omezila i na dobu aktivního bdění z obavy, co kdyby náhodou dítě usnulo během naší chvilkové nepozornosti. To je však velká škoda, která dítěti neprospívá.
Nejsnažší cestou je když si na polohu na břiše zvykne novorozenec už v porodnici. Čím později totiž dítě zvykáme na tuto polohu, tím více protestuje - hlavička je těžká.
V prvních dnech po narození není miminko schopné udržet hlavičku zvednutou delší dobu, a proto si ji položí. I tak to můžeme s novorozencem pokračovat v komunikaci a dítě je spokojené.
Pokud se však stane nejobyvklejší polohou v prvních týdnech života embryonální poloha na zádech s pokrčenými končetinami, například v autosedačce, dítě stále “relaxuje” a “neposiluje”.
Ne, nebojte se, nevyzývám k pravidelné docházce miminek do fitcentra s posilovnou. Jen se přimlouvám za to, aby děti zkoumali nový svět spíše “kolem sebe” a ne jen “nad sebou”.

 

Zkusme si to sami. Pokud máte pocit, že jste zapojili více svalů na zádech, na krku, na končetinách; hurá. O to lépe se vám bude po dobře vykonané “práci” spát. Novorozenec má spát 16-18 hodin denně a přimeřené polohování a cvičení mu k tomu úspěšně napomůže.
 

Kontakt

E-mail: pa.hajkova@centrum.cz

Mobil: 605 552 959

A nebo na facebooku.