Spolupráce

___________________

 

___________________

 

 

 


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

ZUMBÁÁÁ
Aneb jak se úspěšně vyrovnat se zátěží a bolestmi nohou

Koho se to týká? Většiny lidí, protože potíže s cévním a lymfatickým systémem má dříve nebo později 8O% populace, takže nezoufejme, nejsme v tom sami.
Další přítěží je nadváha, to je BMI 25 a hlavně více , probíhající těhotenství a doba po porodu, nejen šestinedělí, ale vlastně doba do návratu do kondice jako před těhotenstvím, to je minimálně půl roku.
Co můžu pro sebe udělat?
1 – po zumbě si dát sprchu. Lýtka osprchujeme studenou vodou, pokud je vám to příjemné a tak dlouho, jak je vám to příjemné. Při večerním nebo ranním sprchování zkuste střídání teplé a studené vody, zvyšuje to pružnost cév.
2 – polohujte, hlaďte. Lehněte si na záda a na několik minut zvedněte nohy kolmo vzhůru.Dělejte kroužky v kotnících oběma směry, protáhněte nohy, špičku i patu. Podložte si hlavu polštářem nebo owerballem a obejměte kotník jedné nohy oběma rukama a jemně táhněte nahoru až k tříslům. Dodržujte vždy směr k srdci.Opakujte alespoň 10 krát na každé noze. Jde o hlazení, vzpomeňte si na „silonky“(choreografie na zumbě s Martinem).
3 – prodýchejte se. Položte si ruce na dolní část žeber a nadechujte „pod ruce“. Představte si obruč kolem hrudníku, do které se nadechujete a postupně obruč „rozšiřujte“. Ke každému nádechu patří dlouhý výdech, který na konci podpoříte přimknutím břišních svalů směrem k páteři a chvilkou zadržení dechu. Pusťte si pomalou písničku a na 4 doby nadechujte a na 6-8 dob vydechujte. Alespoň 10 krát. Slouží k odvedení lymfy z dolních končetin.
4 – míčkujte. Oblast třísel a horní části stehen, oblasti lýtkové a v podkolení, kolem vnitřního a vnějšího kotníku a chodidlo jemně koulíme hladkým gumovým míčkem. Vhodné je použití dvou.
5 – Krém nebo gel. Na takto ošetřené nohy natřeme krém nebo gel proti otokům, na unavené nohy s chladivým efektem.
6 – před zumbou si natáhněte kompresivní podkolenky. Komprese první, na obalu napsáno 140 DEN, k dostání ve zdravotnických potřebách, cena 120 – 140 Kč. Jsou to trochu silnější silonky v tělové nebo černé barvě. Kompresivní podkolenky se budou hodit i při dlouhých cestách, kdy sedíte, usnete a nohy jsou dlouhodobě v klidu.Při nákupu máte i druhou možnost koupit si podkolenky 70 DEN, jde o podpůrnou pomůcku, která se doporučuje, abyste si lépe zvykli na stažení lýtek. Efekt pro požadavky zumby ale nemusí být dostatečný. Podkolenky používejte při dlouhém stání, při sportu nebo když budete chtít. Ideální je natáhnout si podkolenky hned po ránu, kdy nejsou nohy oteklé. Máte-li v plánu zumbu až odpoledne nebo večer, udělejte si aspoň 10 minut čas předem a polohujte s nohama ve zvýšené poloze.
7 – elastické obinadlo. Mimo pohybové aktivity si můžete zavázat nohy elastickým obinadlem.Začněte za prsty a pokračujte vzhůru, nevynechávejte patu! Na zabandážování ke kotníku potřebujete jedno obinadlo, na nohu ke koleni dvě obinadla šířky aspoň 10 cm. Postupně snižujte sílu tahu obinadla i počet otáček.
8 – navštivte svého lékaře. Pokud uvedené informace nepřinesou zlepšení do čtrnácti dnů, navštivte svého obvodního lékaře, který může doporučit další postup a například i cévní vyšetření. Rovněž kompresivní pomůcky může vypsat na poukaz.


Moje zkušenost
Po první zumbě jsem cítila bolesti jako bych si narazila patu, hlavně levou. I když jsem pravák, mám odrazovou nohu levou. Odborně se tomu říká zkřížená lateralita a má to docela dost lidí, ale neví o tom. Později se mi bolesti stěhovaly po celém lýtku, kolem kotníků, více na vnitřní straně. V noci jsem občas nemohla spát. Nemohla jsem si kleknout a pak sednout „na paty“. Cítila jsem bolest a napětí oteklých lýtek. Není to moc vidět, ale bolest je nepřehlédnutelná.Každou bolest jsem „rozháněla“ polohováním, cvičením a jemnou masáží. Se zumbou nepřestávejte, ale nečekejte 3 týdny jako já než začnete používat kompresivní podkolenky. Po čtrnácti dnech používání jsem byla O.K. Od začátku používejte kvalitní sálovou obuv určenou na tuto pohybovou aktivitu.
Můj tip.
Najděte si zumbu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Postupně bude svalová tkáň sílit a vytěsní tukovou tkáň, která překáží. Funkční svaly si lépe poradí i s případnými otoky. S každou další zumbou budete obratnější, pružnější a naučíte se vnímat signály svého těla.

Bc.Pavla Hájková
Lymfoterapeutka, porodní asistentka, zumba workshop Praha 12/2010

 

Kontakt

E-mail: pa.hajkova@centrum.cz

Mobil: 605 552 959

A nebo na facebooku.