Spolupráce

___________________

 

___________________

 

 

 


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates

Péče po porodu

Od 1.12.2016 nabízím doprovod k porodu do vámi zvolené porodnice, péče je tedy kontinuální ať už zvolíte jakoukoliv formu pobytu v porodnici.


Příběh klientky
srpen 2008V závěru třetího těhotenství jsem, díky nespavosti, měla hodně času přemýšlet o blížícím se porodu. Své dvě starší dcery jsem bez komplikací porodila v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Byla jsem tam naprosto spokojená a proto volba porodnice byla jasná. Nejvíce jsem oceňovala vstřícnost personálu a jejich ochotu komunikovat se mnou a s manželem nikoli jako s pacienty, ale jako s klienty, kteří jsou schopni si o sobě rozhodovat sami.

Přestože jsem byla rozhodnutá rodit v nemocnici, nijak se mi nezamlouvala představa následné hospitalizace. Byl velmi horký červenec a při kontrolách v těhotenství bylo zjevné, že porodnice praská ve švech. V konkurenci s vlastní postelí a chladným, stinným bytem nemohlo oddělení šestinedělí vyhrát.

Na internetu jsem za dlouhých, probdělých nocí postupně získala informace, co a s kým je nutné předběžně domluvit, pokud mám v úmyslu nezůstávat po porodu v porodnici.

Jednalo se o zajištění péče o dítě a to:

převzetí novorozence do péče pediatrem

kalmetizace

screening vývojových vad

kontrola kyčlí

Zajištění všech shora uvedených vyšetření nebyl žádný problém. Naše pediatrička byla velmi vstřícná, stejně tak lékařka v Dětské nemocnici provádějící kalmetizaci a bez problémů byla domluva s ortopedem.

Zajištění péče o mě bylo jednodušší, neboť postačovalo se domluvit s porodní asistentkou.

Konečná fáze přípravy spočívala v dlouhém rozhodování, zda volat dopředu do porodnici a domluvit se na plánovaném ambulantním porodu, či to nechat až na dobu po porodu. Nakonec jsem se rozhodla do porodnice zavolat a přímo s primářkou novorozeneckého oddělení jsem se domluvila na všem potřebném. Paní primářka na daném postupu neshledávala nic neobvyklého či nevhodného, byla ráda, že o tom ví dopředu, protože kolem naše odchodu domů bylo dost papírování, které tím pádem bylo nachystané dopředu. Nakonec mi nabídla, že pokud pediatr nebude chtít provést screening vývojových vad, provedou jej v porodnici. Jediné úskalí spatřovala v tom, že pokud dítě dostane doma novorozeneckou žloutenku, nebudeme moci být přijaté zpět do porodnice, ale na infekční oddělení.

Domluvou s primářkou z novorozeneckého oddělení v nemocnici jsem zakončila přípravu na ambulantní porod. Celé zařizování a telefonování trvalo jedno půldne.

Podotýkám, že jsem měla podporu ze strany manžela, který byl rád, že budeme doma.

Samotný porod pak proběhl z velké části doma, kdy do nemocnice jsme dojeli po 13. hodině a ve 14.46 hod byla dcera na světě. Po dvou hodinách strávených klasicky, s manželem a dcerou v porodním boxu, jsem podepsala potřebné papíry a odjeli jsme domů. V porodnici zrovna ten den ordinoval ortoped, takže hned provedl dceři vyšetření kyčlí. 

Na rozdíl od předcházejících porodů, kdy jsem se o děti v nemocnici starala sama, jsem dceru přebalovala poprvé až třetí den. Měla jsem výborné jídlo od manželovi babičky a nebylo mi smutno po starších dětech. 

Druhý den po porodu přišla k nám domů porodní asistentka, která zvážila dceru a zkontrolovala, zda jsem v pořádku. Poradila mi způsoby cvičení, které jsou po porodu potřeba a které jsem si už nepamatovala. Domluvily jsme se ještě na jedné návštěvě, které proběhla obdobně za dva dny s tím, že v rámci placené hodiny mi udělala lymfatickou masáž a masáž zad.

Pediatrička přišla třetí den po porodu, zvážila a prohlédla dceru.

Screening vývojových vad jsme absolvovali v porodnici.

Kalmetizaci odložili na 1,5 roku dcery.

Pupeční pahýl upadl přesně týden po porodu.

Žloutenka nás minula.

Kojení bylo bez problému.

Pokud hodnotím zpětně, bylo všechno mnohem jednodušší doma než v nemocnici. Zejména pak péče o miminko, kterou z počátku převzal, mimo kojení, plně manžel. Starší děti, které se těšily na setru byly spokojené, protože mohly být s ní a hlavně se mnou.V neposlední řadě je nutno zmínit výhodu vlastního sociálního zařízení.

Na závěr bych ráda uvedla, že naprosto zásadní podmínka ambulantního porodu je podpora manžela, který musí převzít péči o domácnost a částečně si přibrat péči o novorozence.

 

Kontakt

E-mail: pa.hajkova@centrum.cz

Mobil: 605 552 959

A nebo na facebooku.